Sposoby na szybszą spłatę pożyczki

Męczą cię płacone z miesiąca na miesiąc raty? Chciałbyś mieć już wolną głowę i czyste od pożyczek konto – tylko nie wiesz jak to zrobić? Masz marzenie o tym, aby w końcu zacząć oszczędzać, zamiast wydawać każdy grosz na różne zobowiązania? Dziś podpowiadamy ci jak szybciej spłacić swoje zadłużenia!

Nie daj się wplątać

Pierwszym krokiem jest zaprzestanie zadłużania się. Może się to wydać banalne – jednak bardzo wiele osób wciąga się w spiralę kredytową właśnie dlatego, że nowymi pożyczkami chce spłacić stare długi. To naprawdę fatalne rozwiązanie – tak rozwiązując problem, cały czas posługujemy się przecież pieniędzmi, które nie są nasze! Karty kredytowe, miniratki i inne podobne rozwiązania odrzuć w kąt. Potrzebna ci własna, dodatkowa gotówka, dzięki której szybciej spłacisz swoje zobowiązania.

Redukcja

Podstawowym sposobem na zaoszczędzenie dodatkowej gotówki, jest maksymalna redukcja stałych kosztów. Zdecyduj się na niższy abonament w kablówce, przenieś telefon do sieci, która da ci lepszą ofertę. Może niepotrzebnie utrzymujesz dalej telefon stacjonarny. Starasz się minimalizować opłaty za energię elektryczną, gaz czy wodę? Być może są to złotówki, których nie widzisz w portfelu od razu, ale dają możliwość realnego zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Eliminacja

Drugim krokiem jest „wycięcie” wszystkich wydatków, które nie są niezbędne. Na jakiś czas trzeba włączyć tryb „przetrwanie” – czyli ograniczyć do zera wydawanie pieniędzy na potrzeby, które nie są podstawowe i konieczne do przeżycia. Jedzenie na mieście, nowe ubrania, podróże taksówkami, wypady na koncerty czy do kina. Jeśli poważnie chcesz się pozbyć swoich długów jak najszybciej, musisz być radykalny w swoich działaniach. Mowa tu również o rzuceniu nałogów. Określ sobie jaki czas jest ci potrzebny do tego, by uzbierać potrzebną kwotę – i niech to będzie twój cel. Siedem czy osiem miesięcy bez papierosów, nowych torebek czy butów to, wbrew pozorom, wcale nie tak ogromne wyrzeczenie. Natomiast oszczędności – naprawdę całkiem spore.

Coś więcej

Postaraj się o znalezienie dodatkowych źródeł dochodów. Kontrola wydatków i redukcja kosztów to podstawa, jednak dodatkowe zajęcie – a co za tym idzie – dodatkowa gotówka, to dobry krok w stronę szybszego spłacenia długów. Po spłacie długów, dodatkowe źródło dochodów jest świetną metodą na wygenerowanie oszczędności. Rozdawanie ulotek, pilnowanie dzieci, pomoc kuchenna przy imprezach, rozwożenie pizzy, tłumaczenie tekstów, sprzątanie mieszkań. Jeśli masz pracę na cały etat – nic nie szkodzi. Przez jakiś czas po prostu popracuj więcej – może wieczorami, może w weekendy. Zobaczysz, że ci się to opłaci.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *