Smog – czym jest i jak można się przed nim chronić?

Smog – czym jest i jak można się przed nim chronić?

Okres zimowy to dla wielu z nas czas palenia w piecu w celu ogrzania domu czy mieszkania. Choć w większości nowych budynków częściej można spotkać C O., ogrzewanie gazowe lub elektryczne, wciąż w wielu miejscach, zwłaszcza w starym budownictwie i na wsiach do ogrzania domu używa się węgla. Niestety, skutkiem ubocznym palenia w piecach są spaliny i dym dostające się do atmosfery. W połączeniu ze spalinami samochodowymi i jeszcze innymi toksycznymi substancjami tworzą niebezpieczny dla nas smog. Czym on właściwie jest? Jak się można przed nim chronić?

Czym jest smog?

Jak powiedzieliśmy już sobie na wstępie, smog to zjawisko powstające na skutek nagromadzenia się dymu i spalin w powietrzu. Z wyglądu przypomina mgłę, ale ma charakterystyczny, gryzący i duszący zapach. Smog jest szczególnie nasilony w okresie jesienno-zimowym, czyli w okresie grzewczym. Jego długotrwałe wdychanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, a nawet zagrażać naszemu życiu.

smog

Dowiedziono, iż wdychanie powietrza złej jakości może mieć bezpośredni wpływ na rozwój takich schorzeń, jak astma i inne dolegliwości ze strony układu oddechowego, może być też przyczyną zawrotów głowy, podrażnienia oczu, chorób układu sercowo-naczyniowego, problemów z płodnością, depresji czy rozwoju nowotworów. Dlatego to bardzo ważne, by nauczyć się dbać o siebie w czasie, gdy powietrze ma złą jakość.

Jak walczyć ze smogiem i chronić swoje zdrowie?

Aby skutecznie ograniczyć wdychanie smogu, warto przedsięwziąć pewne kroki, które pozwolą nam zminimalizować kontakt ze złej jakości powietrzem oraz oczyścić powietrze w naszym najbliższym otoczeniu. Jak to zrobić? Po pierwsze, każdego dnia sprawdzajmy jakość powietrza w swoim rejonie. W sieci można znaleźć portale informujące o tym, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza oraz czy bezpiecznie jest przebywać poza domem.

smog

W sytuacji, gdy jakość powietrza jest zła, w miarę możliwości lepiej pozostać w domu. Dotyczy to także ćwiczeń na świeżym powietrzu – lepiej z nich zrezygnować lub zaplanować na wczesny ranek, gdy powietrze jeszcze nie jest aż tak zanieczyszczone. Po drugie, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości maskę antysmogową. Ochroni ona nasze drogi oddechowe przed szkodliwym smogiem w sytuacji, gdy musimy wyjść z domu, na przykład do pracy lub szkoły. Po trzecie, dobrze jest zadbać o to, by powietrze w naszym najbliższym otoczeniu było czyste. Pomogą w tym urządzenia jonizujące i oczyszczające powietrze. Dla zwolenników naturalnych rozwiązań dobrym wyborem może być wstawienie do domu bądź zasadzenie w ogrodzie roślin mających właściwości oczyszczające powietrze. Mogą to być: robinia akacjowa, brzoza brodawkowa, sosna górska, a także paprotki, dracena, zielistka czy daktylowiec niski.
Więcej praktycznych porad na temat tego, jak radzić sobie ze smogiem znajdziecie TUTAJ.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *