Remont kuchni – ile naprawdę kosztuje?

Remont

Kuchnia to chyba najbardziej specyficzne pomieszczenie każdego mieszkania. Przygotowujemy w niej posiłki, jemy, pijemy kawę, spędzamy czas na pogawędkach. Musi być ona zatem i funkcjonalna i przytulna jednocześnie. Dlatego – jeśli już decydujemy się na jej remont – to najczęściej jest to remont generalny, który jawi nam się jako pasmo niekończących się i niebotycznych wydatków. Ile kosztuje takie przedsięwzięcie i czy faktycznie musi oznaczać wydanie niebagatelnych kwot?

Zacznij od początku

Zanim znajdziemy odpowiednią ekipę remontową czy udamy się do sklepu po zakup mebli i płytek – powinniśmy zakreślić sobie plan działania i przygotować wstępny projekt. Musimy ustalić jakimi funduszami dysponujemy, na czym zależy nam najbardziej, jaki efekt chcemy uzyskać. Taki plan pomoże nam ustrzec się przed zbędnymi wydatkami oraz niepotrzebnymi przestojami. Nie ma bowiem nic bardziej denerwującego niż wiecznie ciągnący się remont. Nie mniej należy pamiętać o tym, że podczas prac kuchnia siłą rzeczy będzie wyłączona z użytkowania przez jakiś czas. Dlatego dobrze było by zsynchronizować remont na przykład z okresem urlopowym.

Dobry projekt, dobra ekipa – dobry pomysł

Kiedy mamy już zakreślone fundusze oraz termin – możemy przystąpić do dalszych prac. Na początek potrzebny nam pomysł i projekt. Jeśli wiemy, jaki dokładnie efekt chcemy osiągnąć, to świetnie. Jeśli nie mamy konkretnej wizji, można udać się do specjalistów po projekt. Koszt takiej usługi nie należy do najtańszych, jednak fachowa wiedza w tej dziedzinie może okazać się zbawienna i pomoże nam ustrzec się przed wieloma błędami czy zbędnymi wydatkami. Kompleksowy projekt i aranżacja wnętrza to wydatek rzędu 60-90 złotych za metr kwadratowy. Natomiast oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dopasowania materiałów i pomysłów do naszych możliwości finansowych. Ewentualnie możemy posiłkować się gotowymi projektami z różnych stron internetowych – będzie to z pewnością znacznie tańsza opcja.
Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej ekipy o dobrym stosunku jakości wykonywanej usługi do jej ceny. Niestety nie jest oczywistym znalezienie dobrego wykonawcy. Dlatego najlepiej poszukać z polecenia kogoś, kto został już „sprawdzony” i którego efekt prac możemy obejrzeć. Należy jednak liczyć się z tym, że na dobrą ekipę remontową bardzo często trzeba trochę dłużej poczekać.

Jaki budżet?

Mamy już  projekt, mamy już ekipę. Z jakimi jeszcze kosztami musimy się zmierzyć?

  • meble na wymiar – 3,5 – 5 tys. zł.
  • zlew wraz z baterią kuchenną – 750 zł
  • kuchenka gazowo-elektryczna  z piekarnikiem – 1200 zł
  • lodówka  250 l. – 1300 zł
  • okap – 200 zł
  • zmywarka – 1250 zł
  • oświetlenie – 200 zł
  • stół i krzesła – 900 zł
  • materiały do naprawy ścian, podłogi – 150 zł
  • koszt zakupu farby, tapet, płytek, fug – 2000 zł

Podsumowując, szacunkowy koszt remontu kuchni o powierzchni 9m2 wyniesie około – 13 000 zł. Przygotowując się do remontu wcześniej możemy szukać różnych okazji na zakup sprzętów czy płytek i dzięki temu obniżyć koszty.

Plan awaryjny

Czasem zdarza się, że mimo wcześniejszego ustalenia budżetu – coś jednak pójdzie nie po myśli. Kupimy lepszy sprzęt, zdecydujemy się na droższe płytki… W takich sytuacjach – zanim porzucimy myśli o wymarzonej kuchni – warto rozważyć opcję na przykład szybkiej pożyczki przez Internet (zobacz jak radzi sobie z nimi jedna z bohaterek cyklu O pieniądzach przy kawie). W końcu nie co dzień zdarza się nam remontować kuchnię.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *