Projekt ogrodu zimowego – koszty

Projekt ogrodu zimowego – koszty

Ogród zimowy to swego rodzaju alternatywa dla otwartego tarasu czy patio będącego przedłużeniem domu, na przykład salonu. Ogród zimowy, jak sama nazwa wskazuje, ma nam umożliwić miłe spędzenie czasu z widokiem na ogród w okresie zimowym. Projektując ogród zimowy, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów. Co należy przemyśleć, zanim rozpoczniemy budowę? Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Ogród zimowy – przeszklona przestrzeń dla miłośników natury

Ogród zimowy często bywa mylony z oranżerią, gdyż jego cechą charakterystyczną jest całkowite przeszklenie, także na dachu. Pozwala ono na podziwianie zarówno rozgwieżdżonego nieba, jak i widoku ogrodu, bez wychodzenia na zewnątrz w zimne wieczory. Niekiedy ogród zimowy stanowi samodzielną budowlę, częściej jednak decydujemy się na jego dobudowanie do reszty domu, by bez wychodzenia na zewnątrz móc płynnie do niego przejść. Budową ogrodów zimowych zajmują się profesjonalne firmy. To my decydujemy czy chcemy skorzystać z gotowego projektu, czy też naszego pomysłu na to przedsięwzięcie.

ogród zimowy

Cena stworzenia i budowy ogrodu zimowego może być bardzo różna – zależy od jego metrażu, rodzaju wybranych okien, termoizolacji i wybranych materiałów do jej wykonania, a także robocizny. Z tego względu rozpiętość cenowa może wynosić od kilkunastu do nawet stu tysięcy złotych. Dobrze opracowany kosztorys to klucz do tego, by zmieścić się w budżecie i zakończyć budowę w wybranym przez nas terminie.

Co wziąć pod uwagę przy budowie ogrodu zimowego?

Choć ogród zimowy stanowi miejsce odpoczynku dla rodziny, jego funkcje mogą być różne w zależności od naszych indywidualnych upodobań. Wcześniej wspomnieliśmy o odpowiedniej termoizolacji. Dlaczego jest to ważne? Otóż pomieszczenie to jest całkowicie przeszklone, trudno więc zadbać o termoizolację ścian. Aby mimo niskich temperatur na zewnątrz w ogrodzie zimowym było przyjemnie ciepło, warto na etapie budowy zaplanować wykonanie ogrzewania podłogowego. Dzięki temu będziemy mogli z powodzeniem spędzać w nim czas w długie, zimowe wieczory.

ogród zimowy

Dobór materiałów wykończeniowych warto też dopasować do stylu całego domu, a zwłaszcza salonu, jeżeli ogród zimowy ma być jego przedłużeniem. Warto np. wykończyć podłogi na tej samej wysokości oraz tym samym materiałem – wtedy wnętrza płynnie się połączą, a salon wyda się optycznie większy. Więcej ciekawych spostrzeżeń na temat projektowania ogrodu zimowego znajdziecie TUTAJ.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *