Bezpieczne pożyczanie – 5 zasad, o których musisz pamiętać

Oszczędzanie wciąż nie jest mocną stroną wielu Polaków. Kiedy więc pojawia się jakiś nieprzewidziany wydatek, pożyczka przez Internet nie raz jest ratunkiem w podbramkowej sytuacji. I nie ma w tym nic złego, dopóki pamiętamy o podstawowych zasadach bezpiecznego pożyczania. Dziś przypominamy 5 złotych rad, o których nie warto zapominać.

1.Pożyczasz – oddajesz

Podstawowa zasada brzmi: jeśli pożyczasz, będziesz musiał też oddać. Może się to wydawać banale, ale jednak wiele osób nie zawsze o tym pamięta. Zdarza się, że niepotrzebnie pożyczamy zbyt wysokie kwoty, zupełnie nie kalkulując kosztów i nie biorąc pod uwagę naszych przyszłych przychodów. Działamy trochę na zasadzie „gaszenia pożarów” – potrzebuję pieniędzy, mogę wziąć pożyczkę, wezmę daną kwotę i już. A potem mogą zacząć się problemy z terminowym spłacaniem, z brakiem gotówki na kolejne raty… I to niestety najczęstsza przyczyna wpadania w spiralę kredytów. Dlatego, zanim zdecydujesz się na pożyczenie określonej kwoty, upewnij się, że twoje przyszłe dochody pozwolą na jej spłatę.

2.Pośpiech złym doradcą

Kolejna ważna kwestia: nie działaj zbyt pochopnie. Pośpiech nie jest zbyt dobrym doradcą. Zbyt szybko podejmowane decyzje to te, których potem żałujemy najczęściej. Podpisanie jakiejkolwiek umowy pod presją czasu, może skutkować tym, że przeoczymy jakiś zapis czy opłatę, zdecydujemy się niepotrzebnie na dane ubezpieczenie czy damy sobie wmówić potrzebę wzięcia większej kwoty, niż jest nam potrzebna. Nawet kiedy gotówkę pożyczamy od rodziny – zbyt szybkie działanie może sprawić, że poczujemy się przyparci do muru i zgodzimy się na niezbyt odpowiadające nam warunki spłaty. Nie stwarzajmy presji na samych sobie, a podejmowane przez nas decyzje będą w pełni odpowiadać naszym potrzebom.

3.Poznaj wachlarz możliwości

Następna zasada jest pochodną tej powyższej: porównuj oferty. Zdarza się, że mając nóż na gardle z radością przyjmujemy pierwszą lepszą ofertę pożyczki. Zamiast tego dobrze jest poświęcić trochę czasu na poszukanie odpowiedniego dla nas rozwiązania. Rynek finansowy jest teraz tak rozwinięty, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Chwilówka, pożyczka ratalna, karencja w spłacie… Proponowanych rozwiązań jest naprawdę wiele, warunki finansowe również są bardzo różne. Wybierając odpowiednią dla siebie ofertę możesz też nierzadko zaoszczędzić parę złotych. Nie wiesz gdzie szukać porównania danych ofert albo nie masz czasu na przeglądanie każdego rozwiązania oddzielnie? Sprawdź rankingi pożyczkowe – wiele ofert w zebranych w jednym miejscu.

4.Cenna wiedza

Kiedy już zdecydujesz się na daną ofertę, nie zapomnij o tej zasadzie: dokładnie czytaj każdą podpisywaną umowę i pytaj o wszystkie opłaty związane z pożyczką. Niestety zdarza się, że podczas przedstawiania oferty sprzedawca nie poinformuje nas o wszystkich warunkach pożyczki. Dlatego niezwykle ważne jest, aby czytać wszystko co podpisujemy. I nie tylko czytać – ale także dopytywać o wszystko co jest dla nas niejasne. Pomoże nam to uniknąć nieoczekiwanych dodatkowych opłat, zwiększenia oprocentowania albo innych przykrych niespodzianek.

5.Trzymaj kierunek

Ostatnia zasada – ale wbrew pozorom wcale nie najmniej ważna: wydaj pożyczkę na cel, w jakim została zaciągnięta. Zdarza się, że na początku mamy jasno określoną potrzebę – a z biegiem czasu pieniądze gdzieś się „rozpływają” i zostajemy jedynie z długiem. Pamiętaj – jeśli chodzi o pieniądze, konsekwencja i silna wola są niezastąpione!

Pożyczka online z reguły jest dobrym rozwiązaniem. Więcej o bezpiecznym pożyczaniu przez Internet znajdziesz na stronie: http://www.czecho.pl/27513-nieprzewidziane-wydatki-dowiedz-sie-jak-bezpiecznie-pozyczac-pieniadze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *